Webjournal Médiá


Slovenské rody - Bratia Siakeľovci. 2. časť - Nakrútime Jánošíka (rozhlasová hra)


Elena Jančušková, 4.ročník, 28. január 2008 | Médiá


Keďže som sa podujala na zhodnotenie už prvej časti rozhlasového cyklu Slovenské rody - Bratia Siakeľovci, patrilo by sa v tradícii pokračovať.

 

Zdroj: www.blatnica.sk 

Druhý diel je uvedený opäť spomienkami Jara Siakeľa. Ešte stále prebieha Festival česko-slovenského hraného filmu v roku 1981. A ešte stále si Jaro spomína na svoju dávnu lásku... Presný dátum, od ktorého sa odvíja druhá dejová línia, sa dozvieme typicky rozhlasovo a - "nenápadne": "Dnes, 17. mája 1920 je môj veľký deň!" pochválil sa mladý Jaro bratovi Danovi. Možno by sa to dalo vyriešiť aj iným spôsobom...

 

Za súrodencami Siakeľovcami, postupne sa začleňujúcimi do kultúrnych aktivít krajanov v Chicagu, prichádzajú z Československa rodičia a sestra Ilona. Siakeľovci sa púšťajú do plnenia odvážneho sna - chcú nakrútiť Jánošíka. Rozhodnú sa preto vrátiť sa do Československa. Zapálenie pre vec, odvaha či tvrdohlavosť im naozaj nechýbajú. Práve táto takmer až detská naivita pôsobí sčasti nereálne. Koľko súčasných mladých filmárov by prelúskalo toľko prekážok, ako títo dvaja, bez toho, aby z nich neopadla vlna umeleckého nadšenia a nevystriedalo ju znechutenie? Hra nepriamo poukazuje aj na všeobecnú skepsu medzi slovenským ľudom, ktorá je s odstupom storočia citeľná. Sčasti mladým ľuďom z roku 1920 ich zápalistosť závidím... Ukážku neprofesionálneho alebo ak chcete naivného, a v konečnom dôsledku vtipného postupovania pri tvorbe filmu poskytuje scéna, v ktorej Siakeľovci spolu s ďalšími aktívnymi národovcami vyberajú hlavnú ženskú úlohu... Pestrosť a zaujímavosť hre dodáva aj znázornenie konkurzu na Jánošíka. Nemôžem nepriznať, že som sa musela pousmiať.

 

Herecké výkony sú o poznanie kvalitnejšie ako minule, najmä vďaka absencii detských hercov v druhej časti. Preafektovaný prejav by som vytkla predstaviteľke matky bratov Siakeľovcov. (Pravdepodobne je ňou Dáša Rúfusová - pri záverečných titulkoch opäť chýbajú k obsadeniu aj osoby.) Nádej, že dospelé hlasy bratov v tejto časti seriálu budeme rozlišovať bez problémov, ostala nenaplnená. No zážitku z hry to našťastie neuberá. Vyriešené je to jednoduchou rovnicou: "Dano,...." plus  "Jaro,...." rovná sa "....., Dano?" plus "......, Jaro?" Atmosféra Chicaga je priblížená prostredníctvom zvukov "ulice" amerického veľkomesta začiatkom dvadsiateho storočia - trúbenia áut, sirén, konských kopýt, šum ľudskej vravy... Interiéry sú naznačené vtedajšou modernou americkou hudbou hrajúcou z tranzistora. A prenesieme sa opäť do roku 1981, kde sa ozýva už známy klavírny sprievod pri premietaní filmu v kinosále. A opäť si František Kovár nostalgicky povzdychne za starými časmi... Ale to už "po nábreží koník beží", a teda o ďalších osudoch bratov Siakeľovcov budeme počuť znovu až o týždeň.

 

P.S. Ak by ste si tento rozhlasový seriál chceli vypočuť, nájdete ho aj v archíve na stránke http://www.rozhlas.sk/

 

Slovenské rody - Bratia Siakeľovci. 2. časť Nakrútime Jánošíka (Slovensko, 2007, 30 min.)

Réžia: Jana Strnisková. Námet: Damián Vizár. Scenár: Zuzana Líšková. Dramaturgia: Vanda Feriancová. Hud. dramaturg: Oldo Fiala. Zvukový majster: Andrej Klimič. Produkcia: Silvia Matouská. Vyrobilo: Literárno-dramatické centrum SRo.

Hrajú: František Kovár, Martin Zatovič, Peter Rúfus, Dáša Rúfusová, Zuzana Porubjaková, Ivan Šándor, Alfréd Swan, Igor Krempaský, Stanislav Král, Jaroslav Žvásta, Vladimír Minarovič, Kamil Kolárik, Martin Vítek
pošli na vybrali.sme.sk Pošli do vybrali.sme.sk

Diskusia k príspevku

milka tirselova | 26. marec 2008, 21:26

Sledujem vysielanie Slov. rozhlasu a preto som ako neter J


Meno:
E-mail:
Komentár:        

© 2012, študenti Katedry žurnalistiky FiF UK (redakcia). ISSN 1338-3280.